загрузка...
Тақырыбы: «Білім кристалын іздеу»
Мақсаттары:
- І жартыжылдықта өтілген материалды тиянақтау, жүйелеу, балалардың білімін тексеру. Ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыруды әрі қарай жалғастыру.
- Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуларын тексеру, сын тұрғысынан ойлау, еске түсіру, байқампаздық қасиеттерін дамытуды әрі қарай жалғастыру.
- Балабақша қызметкерлері жұмысынан мәлімет беру, олардың еңбегін сыйлауға тәрбиелеу, қазақ тілін үйренуге қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың типі:
|
Оқушылардың білімін тексеру сабағы
|
Сабақтың түрі:
|
Дәстүрлі емес
|
Қолданылатын әдістер:
|
Жалқылау әдісі, оқушыны ойландыру, сұрақ-жауап, жаттықтыру
|
Көрнекілік:
|
Кристалл ұшқындары (жылтыр қағаз), карточкалар, қарындаштар, тақта
|
Техникалық құралдар
|
Теледидар, DVD-ойнатқышы, бейнетаспа
|
Пәнаралық байланыс:
|
Айналамен танысу, валеология
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
|
Педагогтың әрекеттері
|
Балалардың әрекеттері
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
Проблемалық жағдай туғызу.
Өткенді пысықтау
|
Сәлемдесу.
- Балалар, из нашего детского сада прошлой ночью неопознанный летающий объект пытался похитить кристалл знаний. При попытке поднять его в воздух кристалл упал и рассыпался на несколько кусочков по всему детскому саду. Нам необходимо найти осколки и собрать весь кристалл.
С чего мы можем начать поиски?
-Давайте начнем с первого этажа.
(Теледидарды қосады. Экранда – бірінші қабат. Бірінші кабинет – хатшы кабинеті.)
Хатшы:
- Иә, менде кристал бар. Но я должна убедиться, что вы действительно из нашего детского сада. Ответьте мне на вопросы:
- Сенің атың кім?
- Сенің тегің кім?
- Сен неше жастасың?
- Сен қайда барасың?
- Сен қайда тұрасың?
Рахмет.
(Мұғалім кристалдың 1 бөлігін алып, тақтаға жапсырады)
|
Сәлемдесу
- Пройти по детскому саду, поискать глазами.
- Спросить у сотрудников, не видели ли они кристалл.
- Сізде кристалл бар ма?
4-5 бала кезекпен жауап береді.
Менің атым ....
Менің тегім ......
Мен 6 (7) жастамын.
Мен балабақшаға барамын.
Мен Риддер қаласында тұрамын.
|
|
Келесі кабинет – есепші кабинеті. (теледидар қосылады)
Есепші:
- Иә, менде кристалл бар. Ребята, я начисляю зарплату сотрудникам детского сада.
Мне нужно знать, кто работает в детском саду.
Рахмет.
(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, тақтаға жапсырады)
|
- Сізде кристалл бар ма?
(карточкамен жұмыс. Балалар алдарындағы карточкадағы адамдардан балабақшада жұмыс істейтін мамандық иелерін атау керек.)
- Балабақшада меңгеруші, тәрбиеші, күтуші, мұғалім, аспаз, дәрігер жұмыс істейді.
|
|
Әрі қарай – ас үй. Аспаз апайдан сұрайық. (теледидар қосылады)
Аспаз:
- Менде кристалл бар. Но я отдам его вам в том случае, если вы поможете мне рассортировать овощи и фрукты. Рахмет.
(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады)
|
- Сізде кристалл бар ма?
Карточкамен жұмыс. Балалар алдарындағы карточкалардағы жеміс суретін «жеміс» деген себетке, көкөніс суретін «көкөніс» деген себетке «салу» керек (сызықпен)
|
|
Бірінші қабатта дене шынықтыру залы. Сонда кіріп көрейік.
(теледидар қосылады)
Дене шынықтыру инструкторы:
-Иә, менде кристалл бар. Ребята, тот, кто не делает утреннюю гимнастику, не занимается физкультурой, тот часто болеет, пропускает детский сад. Посмотрите, перед вами дети, у которых что-то болит. Назовите те части тела, которые «болят» у ребенка на вашей карточке. Рахмет.
(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады)
|
- Мұғалім апай, сізде кристалл бар ма?
Балалар карточкадағы баланың қызылмен боялған дене мүшесін атайды.
|
Сергіту сәті.
|
Ал мына жерде биші апайымыз бар. Ол кристалл ұшқындарын көрмеп пе екен, сұрайық.
- Менде кристалл бар. Разучите со мной несколько танцевальных движений и я отдам вам кристалл.
(теледидар қосылады) Хореограф балаларға қазақ биінің элементтерін көрсетеді)
-Жарайсыңдар!
(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады)
|
- Сізде кристалл бар ма?
Балалар тақтаның алдындағы бос орынға шығады. Хореограф көрсеткен қимылдарды қайталайды.
|
Өткенді пысықтау
|
Келесі бөлме – кір жуатын апайдың бөлмесі. Ол кристалл ұшқыны көрмеп пе екен, сұрайық.
(теледидар қосылады)
Кір жуушы:
-Менде кристалл бар. Ребята, вы выполяете важную миссию. Жарайсыңдар. Конечно, я отдам нужный вам осколок кристалла. Но вы не откажетесь помочь мне. Я после стирки должна разложить вещи по коробочкам. Они подписаны. Помогите разложить.
Рахмет.
(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады).
- Қараңдар, балалар, кристаллды жинап болуға таядық . Енді бір бөлігі ғана қалды. Бірінші қабатта барлық жерді қарадық. Екінші қабатқа көтеріліп көрейік.
(теледидар қосылады)
-Мынау кім, балалар?
Тәрбиеші:
-Айналайын, балалар! Менде кристалл бар. Бірақ сендер менің тапсырмамды орындасаңдар ғана оны беремін. Здесь на столе разложены игрушки. Посмотрите на них внимательно. (ойыншықтар көрсетіледі, 30 секундттан кейін өшіріледі. Экранда тағы да тәрбиеші)
А теперь назовите игрушки, которые были на экране.
Мұғалім:
- Міне, кристаллды толық жинадық. Енді біздің балабақшаның білім кристаллы орнында. Этот кристалл поможет вам в учебе. Вы были сегодня молодцы. Я принесла вам маленькие кристаллы знаний. Когда вы пойдете в школу, они будут помогать вам в учебе. (кішкентай мөлдір қырлы тастарды таратып беремін. Қыздарға – қызғылт түсті, ұлдарға – көгілдір түсті)
Сау болыңдар, балалар!
|
- Апай, сізде кристалл бар ма?
(Балалар парталарындағы киімдерді алып, үстелдегі қорапшалардың жазуына сәйкес салады. Мысалы: жасыл шалбар, күлгін жейде, қара туфли деген киімдерді сәйкес жазуы бар қорапшаларға салады)
- Тәрбиеші Нина Анатольевна.
- Сізде кристалл бар ма?
(қонжық, машина, қуыршақ, қоян, доп, піл, торай, текшелер)
-Рахмет! Сау болыңыз!
|
Рахмет ретінде астында тұрған жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!
|