Күні:
Пәні:Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы:Тірі және өлі табиғат
Мақсаты: 1.Тірі табиғат және оның ерекшеліктері туралы,түсініктерін қалыптастыру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту.
3.Мейірімділікке,шынайылыққа,адалдыққа,табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар далаға қарайықшы терезеден не көріп тұрмыз?
-Ағаш,аспан,жер,үй т.б.
-Дұрыс балалар ағаш,жер,аспан,үйлердің тасы осылардың бәрі табиғатқа жатады.Яғни бүгін сол табиғат туралы әңгімелесеміз.
V Жаңа сабақ
Балалар табиғаттың өзі екіге бөлінеді тірі және өлі болып.
Тірі табиғатқа: өсетін,көбейетін,тыныс алатын,қоректенетін нәрселерді жатқызамыз.
-Қане кім айтады тірі табиғатқа нені жатқызуға болады екен?
-Адам,өсімдік(жеміс-жидек,ағаш,гүл т.б.),жан-жануар,құстар.
Өлі табиғатқа:өспейтін,көбеймейтін,қоректенбейтін, тыныс алмайтын заттарды жатқызамыз.Сонда өлі табиғатқа қандай заттар жатады деп ойлайсыңдар?
... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні:Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Мұнайшы және шахтёр
Мақсаты: 1. Мұнайшы,шахтёр мамандықтары туралы түсінік қалыптастыру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту.
3.Мейірімділікке,шынайылыққа,адалдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгінгі сабақта мұнайшы және шахтёр туралы оқып білеміз.
V Жаңа сабақ
Мұнайдан алынатын жанар- жағармай (бензин,керосин,солярка,смала,парафин)туралы әңгімелеп беремін.Мұнайдан парафин алынады.Парафинді электр жарығы жоқ кезде пайдаланамыз,торттарды безендіру үшін қолданамыз.Шамшырақты дұрыс пайдаланбасақ одан өрт шығу қаупі туып айнала қоршаған ортаға көп шығын келтіруі мүмкін.Сол себепті сақтық ережелерін ұмытпаған жөн.
Сергіту сәті:Бойымызды ұзартып
Биікке қол созамыз
Бармақ басын қозғалтып
Беске жазу жазамыз.
Әліппе дәптермен жұмыс:Қ.Жұмағалиев «Мұнайшы»
... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні:Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Туысқан елдер достығы
Мақсаты: 1.Оқушыларға Қазақстанға көршілес жатқан мемлекеттермен таныстыру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту.
3.Мейірімділікке,шынайылыққа,адалдыққа көршілес елдерге туысқандық,достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгінгі сабақта туысқан елдер достығы туралы оқып білеміз.
V Жаңа сабақ
-Балалар біздің отанымыз қай мемелекет ?
-Қазақстан
-Қазақстанның астанасы қай қала?
-Астана
Қазақстаннан басқа тәуелсіз мемлекеттер бар екенін айтып,солармен қазақстан достық қарым-қатынаста екенін түсіндіру.
Көрші мемлекеттер:Өзбекстан,Қырғыстан,Тәжікстан,Түркіменстан,Ресей,Украина
Олардың астанасы:
Өзбекстан-Ташкент
Түркменстан-Ашхабат
Тәжікстан-Душанбе
Қырғыстан-Бішкек
Сергіту сәті: : Секең-секең ей лақ
&nbs ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні: Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Тәуелсіздік тұғырың
Мақсаты: 1 Балаларға Қазақстан Республикасының тәуелсіздік күні мерекесі туралы түсінік беру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын есте сақтау қабілетін дамыту.
3.Баланың халқына,ұлтына деген сүйіспеншілігін оятып адалдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер,Н.Ә.Назарбаевтың суреті,Қ.Р. рәміздері.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме,
Сабақтың түрі:Бекіту сабағы
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
Балалар бүгін «Тәуелсіздік тұғырың» тақырыбын қайталап тәуелсіздік мейрамы қай күн екенін еске түсіреміз.
VI Бекіту
Балалар біздің мемлекет тәуелсіз мемлекет.Тәуелсіз деген.Ешкімге,ешқандай басқа мемлекеттерге бағынбайды өз билігі өз қолында.Өз президенті,өз елтаңбасы,туы,әнұраны,ата заңы бар.Біздің мемлекет Қазақстан болғандықтан мемлекеттік тіліміз қазақ тілі.Жалпы Қазақстан жерінде көп ұлт өкілдері тұрады.Мысалы:Қазақ,орыс,ұйғыр,татар,дүнген т.с.с.Мемлекеттік тіл қазақ тілі болғандықтан.Қазақ тілін Қазақстан азаматы білуіге міндет ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні: Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Тәуелсіздік тұғырың
Мақсаты: 1 Балаларға Қазақстан Республикасының халқы ешкімге тәуелсіз екенін,! «Тәуелсіздік» ұғымын қалыптастыру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын есте сақтау қабілетін дамыту.
3.Мейірімділікке,еңбекқорлыққа,адалдыққа,отан сүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер,Қазақстан картасы,Қ.Р. рәміздері.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме,
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды түгендеп,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгін біз «Тәуелсіздік тұғырың»-тақырыбында әңгіме өрбітеміз!
-Оны бастамас бұрын бәріміз орнымыздан тұрып,оң қолымыз жүрегімізде Қазақстан Республикасының Әнұранын айтамыз.
V Жаңа сабақ
Қ.Р. Рәміздерімен таныстыру. «Тәуелсіздік» сөзінің мағынасымен таныстыру.
Қазақ халқының хандары:Тәуке,Әбілхайыр,Абылай хан.Билері:Төле,Әйтеке,Қазыбек би,ел қорғаған батырларНаурызбай,Бөгенбай,Қабанба ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні: Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Еңбек ер атандырады
Мақсаты: 1Үлкендердің еңбектері туралы,жеңістің,жемістің бәрі еңбектің арқасында келетінін түсіндіру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту.
3.Мейірімділікке,еңбекқорлыққа,адалдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер,мамандықтың суретін көрсету.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме,
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды түгендеп,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгін біз «Еңбек ер атандырады» деген тақырыпта әңгімелесеміз.
V Жаңа сабақ
Сабақты С.Мәуленовтың «Елдің бәрі жұмыста»-деген өлеңінен бастау
Қарап тұрсаң,не керек
Елдің бәрі жұмыста.
Гүл сорады көбелек,
Дән тасиды құмырсқа
-Балалар суретте не бейнеленген?
-Адамдар немен айналысып жүр?
-Олар машинаның немесе көліктің қай түрімен жүұмыс жасап жүр?
-Не жинап жүр?
Балалар а ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні: Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Мен және менің отбасым
Мақсаты: 1Отбасы және оның мүшелері туралы әңгімелеу.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту.
3.Мейірімділікке,шынайылыққа,адалдыққа,үлкенге құрмет,кішіге ізет жасай білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме,
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгін біз мен және менің отбасым деген тақырыпта әңгімелесеміз.
V Жаңа сабақ
Отбасы құрудың маңызы яғни болашақ әке мен ананың дені сау,сауатты,мейірімді болуы керектігін әңгімелеймін.Сонда отбасындағы баланың
Да дені сау қабілетті болатынын айтады.Балалар ата-анасын,үлкендерді тыңдап,кішкентайларға қамқорлық жасау керек.
Ата &nb ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні: Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Табиғат әсемдігі
Мақсаты: 1.Балаларға табиғатты оның құбылыстарын айту,тірі және өлі табиғатты таныстыру
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту, табиғаттың сұлу көркіне қызығушылық сезімін арттыру .
3.Мейірімділікке,шынайылыққа,адалдыққа,табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме,серуендеу
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгін біз табиғат әсемдігін тамашалаймыз.
V Жаңа сабақ
Оразақын Асқардың «Суретші» деген өлеңін оқу.Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы «тірі» және «өлі» табиғаттың өзара байланысын түсіндіру.Күзде-шөптің қурауы,жапырақтың түсуі.Қыста-айналаны аппақ қар жапқан ,өзенді мұз басқан. Көктемде-жер көгеріп,өзендер сылдырлап ағады.Жазда-айнала қызыл-жасыл гүл,аспан шайдай ашық.
&nb ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні:Айналаны қоршаған орта.Экология
Тақырыбы: Қазақстан ортақ үйіміз
Мақсаты: 1.Қазақстандағы ұлт өкілдері ,олардың мерекелері мен тағамдары,ұлттық киімдері және қолөнер туындылары жайлы мағлұмат беру.
2.Ой-өрісін,сана-сезімін,дүниетанымын дамыту.
3.Мейірімділікке,шынайылыққа,адалдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,әңгіме
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
-Балалар бүгін еліміздегі ұлт өкілдері және ортақ үйіміз Қазақстан жайлы мағлұмат аламыз.
V Жаңа сабақ
-Балалар біздің отанымыз қай мемелекет ?
-Қазақстан
Қазақстанда балалар көп ұлт-өкілдері тұрады екен.Атап айтсақ: қазақ,орыс,ұйғыр,түрік,өзбек,дүнген т.б.
Олардың өз тілдері,өздерінің ұлттық киімдері,тағамдары,мейрамдары қолөнер туындылары бар . Оның ортақ үйі-Қазақстан екенін айтып түсіндіру.Қазақ тілі мемлеккеттік тіл екенін айту.
Сергіту сәті: Ұзын мұртты құмырсқа
&n ... Читать дальше »
|
Күні:
Пәні:Көркем әдебиет
Тақырыбы: Туған жерім тамаша
Мақсаты: 1. Туған өлке туралы мәлімет беру.Сурет арқылы әңгіме құрауға үйрету.
2.Оқушылардың ақыл-ойын ,есте сақтау қабілетін дамыту.
3. Балаларды имандылыққа ,туған жердің табиғатын,табиғатын қалаларын,көлдерін,өзендерін білуге үйрету, тәрбиелеу
Көрнекілігі:Мақал-мәтел, сурет үлгілері,нақыл сөздер
Әдіс-тәсілі:Сөздік,әңгіме,сұрақ-жауап
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды түгендеп,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
IV Мақсат қою
Кірпігімізді төмен түсірсек,
Көзіміз жұмылады.
Енді еркін демалайық
Ғажап қана ұйықтасақ,
Көз алдымызға туып өскен,
Жерімізді елестетеміз.
Аула толған гүлдерге
Гүлдерді иіскеп,
Таза ауамен демаламыз.
Қолымызды жоғары көтеріп,
Керілеміз.
Бүгін туған жеріміз жайлы әңгіме айтамыз.
V Жаңа сабақ
-Туған өлке үлкен Отанға жатады.Себебі оған туған жер,оның табиғаты кіреді.
-Жазира сен қайда тудың?
-Алинур сенің нағашыларың тұратын жерде қандай өзен бар?
Балалар сендерге туған жер несімен ұнайды?
Туған жерім тамаша!
О,алақай туған жер!
Жақсы-ау,бақша бауларың.
Көзге ынтық көрінер,
Сенің асқар тауларың.
Туған же ... Читать дальше »
|
« 1 2 ... 18 19 20 21 22 ... 44 45 »
|