Астыққа бай - алтын күз
Мақсаты: Балалардың күз туралы түсініктерін кеңейтіп,бұл мезгілдің ерекшеліктерін бақылату. Балалардың ойлау қабілетін,тілдерін дамыту.Өздеріне берілген тақпақтарды мәнерлеп айта білуге ертегі кейіпкерлерінің рөлдерінде ойнай білуге дағдыландыру. Мерекелік көңіл күй сыйлау.Табиғатты аялауға,әсемділікті көре білуге,еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
(Зал іші күз мезгіліне сай безендірілген.Балалар музыка әуенімен залға кіреді)
Жүргізуші: Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар,балалар!
Балалар ,бүгін біздің шағын орталығымызда қандай мереке болып жатыр?
Әсел: Апай, сіз білмедіңіз бе? Бүгін бізде «Астыққа бай-алтын күз» мерекесі.
Жүргізуші: Олай болса құрметті қонақтар, ата-аналар, бүгінгі біздің «Астыққа бай- алтын күз» мерекесіне қош келдіңіздер!!!
Жүргізуші: Уа, халайық,халайық
Мұнда назар салайық,
Алтын күзге арналған,
Кешімізді & ... Читать дальше »
|
Жыртық бәтеңке әңгімесі
Сабақтың тақырыбы: « Жыртық бәтеңке » әңгімесі
Сабақтың мақсаты: « Жыртық бәтеңке » әңгімесін түсіне отырып,әнгіме айта білуге үйрету.
Білімділік: « Жыртық бәтеңке » әңгімесін айта отырып , аяқ киімдер туралы толық түсінік беру, аяқ киімдердің түрлерімен таныстыру (пима, жүгіртпелі, баулы етік,бәтеңке т.б) аяқ киім түрлерін ажырата білуге және мезгілдік киімдер туралы және пайдасы ,қалай күте білуге,олардың орнын білуге дағдыландыру.
Сабақтың міндеттері:
Дамытушылық: Дүниетаным мен тілін дамыта отырып сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тазалыққа ,жеке бас гигиенасын күте білуге тәрбиелеу.
Технология: Алгоритим, мнеможолдар.
Сөздік жұмыс: Жүгірмек,қақырап,сілікпесі,құны,тәуекел,пәрмен,жалақы.
Түрі: Ашық сабақ.
Қолданылған әдіс-тәсіл:Сұрақ-жауап,топпен, сөздік,көрнекілік, алгоритимі технологиясы, мнеможолдар арқылы әңгіме құрау.
Билингвальды компонент: Жыртық - порванный, бәтеңке - ботинка. ... Читать дальше »
|
Су – тіршілік нәрі
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекеті
Білім саласы: «Денсаулық» «Валеология»
Тақырыбы: «Су – тіршілік нәрі»
Ересектер тобы:«Ботақан»
Мақсаты: судың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін қалыптастыру, ойлау қабілетін арттыру, өз денсаулығына тіршілік нәрі болып саналатын суға қамқорлықпен қарауға, суды үнемдеп пайдалануға, суын ішіп отырған табиғат ананы қорғап, аялауға үйрету, экологиялық тәрбие беру.
Сөздік жұмыс: глобус, мұхит, өзен, көл.
Көрнекі құралдар: адамның суды әр түрлі жағдайда қолданып тұрған суреттері, стакандағы су, балалар санына сәйкес шәй қасықтар, тұз, минералды су.
Билингвальды компанент: су – вода, глобус – жер шары.
І.Ұйымдастыру бөлімі:
Шаттық шеңбері
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Иіліп сәлем береміз,
Біз әдепті баламыз.
Армысың алтын күн!
Армысың жер – ана!
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс мезгілі.
- Қыс мезгілі екенін қалай білеміз?
- Далада күн суық , қар жауып ... Читать дальше »
|
Farm animals
Білім беру саласы «Қатынас»
Бөлімі Ағылшын тілі
Тақырыбы Farm animals
Мақсаты *үй жануарларының атауын үйрету;
*үй жануарларына қамқорлық жасауға тәрбиелеу;
*танымдық қызығушылықтарын арттыру.
Қажетті құрал жабдықтар , көрнекіліктер Фермадағы жануарлардың суреті, Prezi бағдарламасында жасалған көрнекі слайдтар,жануарлар маскалары,
Лексикалық бірлік Sheep-қой,camel-түйе,cow-сиыр,horse-ат,hen-тауық,dog-ит,cat-мысық
Іс-әрекет кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық -қозғаушылық -Hello kids! How are you?
Амандасу,оқушылардың назарын жинақтау,үй жануарлары және орман жануарлары болып екі топқа бөлу Мұғаліммен амандасады.Жануарлар суреті бойынша екі топқа бөлінеді
Ұйымдастыру-іздестіру Бейнеролик "What's your favourite animal?"
-What can you see?
It’s a horse.It’s a goat.It’s a sheep.It&rs ... Читать дальше »
|
Өрнек әжеде қонақта
БҚО, Қаратөбе ауданы, Қаратөбе селосы,
«Балдырған» бөбекжай-балалар бақшасының
тәрбиешісі Байниязова Айсана Назарғалиқызы
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Қатынас», «Таным», «Шығармашылық»
Бөлімі: Тіл дамыту, Қоршаған ортамен таныстыру, Сурет
Тобы: «Шағала» (II кішілер тобы)
Тақырыбы: Өрнек әжеде қонақта
Мақсаты: Ою - өрнек туралы мағлұмат беру.
Білімділік: Қоғам өміріндегі еңбектің,халық қол өнерінің рөлін түсіндіру.Дәстүрлі емес әдіс - тәсілдерді қолдана отырып, саусақпен ою - өрнекті салуды үйрету.
Дамытушылық: Баланың есте сақтау қабілетін,зейініні аудартып, елесін дамыту.
Тәрбиелік: Өнер адамдарын құрметтеу,өнердің мәңгі өшпейтін ою-өрнектердің сыры мен қырын білу арқылы, балаларды шыдамдылыққа, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің түрі: Дәстүрден тыс
Алдын – ала жүргізілетін жұмыстар: «Ою хан мен Жою хан» ертегісін көру.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Көрсету, әңгімелеу, сұрақ-жауап, түсіндір ... Читать дальше »
|
Ешкімде ешқашан ұмытылмайды
Әсел: 71 жыл .Сонау сұрапыл кезең басталған шақта дүниеге келген сәбилер сәбилер бұл күндері алпысты еңсереген ел ағалары.Әйтсе де сол қасіретті жылдар жыл сайын қайта жаңғырып, өткенді еске салады.
Балжан: Ия. Сол жаңғырық бүгінгі жеткіншек ұрпақты бейбітшілікке, патриотизмге үндейді.Ұлы Жеңістің тарихтан алатын орны ерекше.Бүкіл кеңес халқының 20-25 миллионнан астам ержүрек ұлдары мен қыздары құрбан болды.
Әсел: Фашистік қарақшылар 1710 қала мен жұмысшы поселкілерін, 70 мың село мен деревняны құртып жіберді.Ұлы Отан соғысына Қазақстаннан 1 млн 70 мың адам қатысса олардың басым көпшілігі майдан даласында қаза тапты, хабар-ошарсыз кетті.Қазақстаннан құрылған әскери дивизия басты жерлерде соғысты.Иван Васильевич Панфилов басқарған атқыштар дивизиясы сол бір ауыр күндерде ерліктің ерен үлгісін көрсетті.28 панфиловшылардың 23 қаза тапты.Оның 22-сі Қазақстандықтар еді.
Балжан: Теңдесі жоқ ерлігі үшін 500 Қазақстандық жауынгер Кеңес одағының батыры атағын алды Олар- екі рет батыр атағын алған Т. Бигельдинов ,Н. Әбдіров шығыстың қос жұлдызы Әлия мен Мәншүк апаларымыз және Қ. Қайсенеов, Б. Момышұлы сынды ержүрек батыр ағаларымыз еді.
Әсел: Ұлы Жеңіске ат салысуда тылдағы еңбект ... Читать дальше »
|
Жасыл шырша
Ертенгіліктің мақсаты:
Білімділік: Жаңа жыл туралы тақпақтарды айтқыза отырып, олардың өткен жыл мен келер жыл туралы білімдерін тиянақтау.
ДТәрбиелік: Ұқыптылыққа, тазалыққа, жауапкершілікке, көпшілік ортада тәртіпті, инабатты ұстауға тәрбиелеу.
Ертенгіліктің барысы: музыка залында ата-аналар, қонақтар жиналған зал қыс бейнесімен және де әдемі көрікті шыршамен әсемделген.
Жүргізуші: Құрметті қонақтар, балалар ұстаздар сіздерді «Жаңа жыл, хош келдің» атты ертеңгімізді бастауға рұқсат етіңіздер.
Даламызға, қаламызға
Жаңа жыл кіріп келеді
Дабыл соғып қағыңыздар
Шашу шаттық себеді-
«Жасыл шырша жанында».
Өленің жазған: Ә. Дүйсенбаев
Әнін жазған:Л. Хамиди
Жүргізуші: ал енді біздің құрметті қонағымыз жетіспейтін сияқты, ол кім екен балалар?
-Аяз ата мен Ақша қар!
-Дұрыс айтасыңдар Аяз ата мен Ақшақар екен. Қане, шақырайықшы Аяз ата, Ақшақар, Аяз ата, Ақшақар!
Аяз ата: Армысыңдар,қарақтарым,
Армысыңдар, құлындарым!?
Жаңа жылды алып келдім,
Ақ шырақты жағып келдім!
Сендерге мына балаларым,
Тәтті сыйлық алып келдім!
Балаларым балғындарым жыл бойы тілегенім сендерді ... Читать дальше »
|
Жасыл қала, таза қала-Талдықорған
Мақсаты:
1)Сауат ашу,валеология,математика сабақтарын біріктіре отырып,негізгі «Жасыл қала,таза қала-Талдықорған»тақырыпты түсіндіріп,ашу, осы сабақтардан алған білімдерін бекіту.
2)Балалардың ойлау, қиялдау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.
3)Балалардың өз қаламыздың табиғатына деген сүйіспеншілігін арттыру.Өз елін, жерін сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:суреттер,отырғызатын көшеттер,ленталар,қуыршақ.
САБАҚ БАРЫСЫ:
Ұымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңбері.
Кел,балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік!
Күлкі- көңіл ашады
Күліп өмір сүрейік!
Осындай жақсы көңіл күймен сабағымызды бастайық.
Ізденістер ұйымдастыру.
Мен кеше қалада мына балаларды көріп, Талдықорған қаласының көркеюіне өз үлестерін қосып жатқанын көрген кезде,сендерге көрсетейін деген ой келді.Оларды суретке түсіріп алдым.Барлығы ағаштар отырғызып, оларға су құйып жүр екен.Өздерінің арнайы киімдері бар.Киімдерінде «Жасыл ел»деген эмблемалары бар.Олардың кім екенін білгілерің келе ме?
Олар елбасымыздың тапсырмасы бойынша Қазақстан Респ ... Читать дальше »
|
Вагон сүйреген паровоз
Ұйымдастырылған оқу іс- әрекетінің технологиялық картасы № 4
Тобы:«Балапан» I-кіші
Тәрбиеші: Тлюупова Ұлдай Ерғалиқызы
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Бөлімі: Жапсыру
Тақырыбы: «Вагон сүйреген паровоз»
Мақсаты:
а) Көлік түрлерімен таныстыру,2-5бөліктен тұратын түрлі зат бөліктерін орналастыруға үйрету.
ә)Тілдерін дамыту. Саусақтың ұсақ бұлшық еттерінің қозғалысын жетілдіру.
б)Төзімділікке тәрбиелеу.
Алдын- ала жүргізілетін жұмыс: балаларды пойыз,вагон,паравоздың суреттерін тамашалату.
Әдіс- тәсілдері: Түсіндіру,көрсету,сұрақ-жауап,сергіту сәті.
Қажетті көрнекі құралдар: үлестірмелі материалдар,пойыздың және рельстің суреттері,магнитті тақта,түрлі пішіндер.
Билингвалдық компоненті: пойыз-поезд,түрлі пішіндер-разные фигуры,қызыл-красный, көк-синий.
Іс -әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс- әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық- қозғаушы Шаттық шеңбері.
Бейбіт өмір-тілегіміз,
Бауырымалдық салтымыз.
... Читать дальше »
|
Жайнаған қазақ еліміз
Мақсаты: Балаларға 1 – мамыр Қазақстан халықтар бірлігі күні мерекесі екенін жеткізу. Ынтымақтыққа, достыққа, өз Отанын сүюге, қорғауға, көп ұлтты халқымыздың тыныштығы мен бірлігін нығайтуға ат салысатын азамат болуға тәрбиелеу. Балалардың бірлік, ынтымақтастық туралы түсініктерін кеңейту. Мерекелік көңіл күйлерін көтеріп, өздеріне ұнайтын шар, жалаушаның суретін салдыру. Ойын арқылы әр ұлттың киімдерін ажырата білуге үйрету.
Әдіс – тәсілі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, ойын, ән айту.
Көрнекілігі: Әр ұлт өкілдерінің суреттері, ДVД, теледидар, сурет салу құралдары.
Әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушы:
Шаттық шеңбері»
-Арайланып таң атты,
Алтын шапақ таратты
Жарқырайды күніміз
Жадырайды жанымыз
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Көктем мезгілі.
- Дұрыс айтасыңдар, қазір көктем мезгілі, көктем мезгілінде біз қандай мерекелерді тойладық, қане есімізге түсірейікші.
Жарайсыңдар, сендер жақсы біледі екенсіңдер, естеріңе жақсы сақтап ... Читать дальше »
|
|