Ертегілер әлемі
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекеттің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Таным», «Қатынас», «Денсаулық», «Әлеуметтану»
ҰОІӘ түрі: Қорытынды сабақ
Тақырыбы: «Ертегілер әлемі»
Мақсаты: Мейірімділікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу, досына көмектесе білу; көктем мезгілі, көктем айлары туралы тусініктерін тиянақтау
Әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс - әрекеті Балалардың іс - әрекеті Ескерту
Мотивациялық қозғаушы 1. Ойын «Ой жүгірту»
Жұмбақ жасыру
Слайд көрсету
«Қызыл телпекті қыз» ертегінің кейіпкері. Оның сұрақтары
Балалар сұраққа жауап береді
Қандай ертегіде екенін табады
«Қызыл телпекті қызбен са ... Читать дальше »
|
Кім көп ертегі біледі
ІІ-кіші топ «Гүлдер» тобының ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті
технологиялық картасы
Уақыты:
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Көркем әдебиет
Тақырыбы: Кім көп ертегі біледі?
Мақсаты:
Білімділік: Ертегілерді сахналау барысында кейіпкерлердің мінез-құлқын жеткізуге, суретке көңіл қойып мазмұнын түсіну,ойларын дұрыс жеткізуге үйрету.
Тәрбиелік: Балаларды жақсылык жасауға,қолғабыс етуге үйрету, ұқыптылыққа,жинақылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық:Ертегідегі кейіпкерлердің сөз мәнерін, қимыл-қозғалысын келтіріп ойнауға баулу. Сөздерді анық айтуға,тіл байлығын , есте сақтау қабілетін дамыту. Конструктордан өз еріктерімен жұмыс істеуге пысықтау.
Көрнекілік: «Шалқан» ертегісіне арналған бас қалпақшалары, «Үш аю» ертегісінің суреттері, конструктор, жасыл түсті бояу, ақ қағаз, «Жеті лақ» ертегісіндегі ешкінің суреті, Орман,егін алқабы мен жол белгілерінің суреттері.
Жаңа сөздер:Поезд,саяхат,дүрбі,аялдама
Билингвальді компонент: Ертегі-сказка,шалқан-ребка,Орман-лес,аю- медведь,ешкі- ко ... Читать дальше »
|
Геометриялық пішіндер әлеміне саяхат
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар ауданы
Талшық селосы
«Балдырған» балалар бөбек бақшасы
І санатты тәрбиеші
Хамитова Күлжауар Фазылқызы
Ұйымдастырылған оқу – іс әрекетінің технологиялық картасы
Ортаңғы №2 тобы
Білім беру саласы:Қатынас
Бөлімі: ҚМТҚ
Тақырыбы: Геометриялық пішіндер әлеміне саяхат
Мақсаты: Геометриялық фигураларды үш сипаттама (түсі, пішіні,көлемі) арқылы сұраптау білу.
Міндеттер: 1-5 ке дейін сандарды қайталап, білімдерін бекіту.Геометриялық пішіндерді айырып, салыстыруын бекіту.
Логикалық ойлауларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Зейінділікке, ойшылдыққа, қамқорлыққа, бір-бірімен қарым-қатынас жасау білу тәрбиелеу.
Әдіc–тәсілдері: Көрнекілік, түсіндіру, сұрақ-жауап, дидактикалық ойындар.
Көрнекіліrі: Әдемі түстермен геометриялық пішіндердің суреті.
Әрекет кезеңдері Тәрбиешінің әрекеті Балалардың әрекеті
... Читать дальше »
|
Жүк мәшинесі
Технологиялық карта
Күні: 13.11.2014. Тәрбиеші: Нугманова.К.
Тақырыбы: Жүк мәшинесі.
Білім беру саласы: Таным.
Бөлімдері: Құрастыру.
Мақсаты:
- Балаларға жалпы көліктер туралы түсінік беру.
- Көліктердің ерекшеліктеріне қарай топтастырып (жерде,суда,әуеде) атқаратын қызметіне қарай салыстыра білуге үйрету,маңыздылығы туралы ұғымдарын кеңейту.
- Әртүрлі бөлшектерден жүк мәшинесін құрастыруға үйрету,құрылыс материалдарымен жұмыс істеуге жаттықтыру.
- Құрылыс материалдарының атауын бекіту.
- Адамгершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Қажетті құралдар: ат арба,түйе арба, құрылыс материалдары, жер,су,әуе мәшинелерінің суреті,слайд.
Әдіс- тәсілдер: түсіндіру, көрсету, үйрету, сын тұрғысынан ойлау әдістері: ой қозғау,ойын,саусақ серуені жаттығуы.
Билингвальді компонент: машина-көлік.
Сөздік жұмыс: жер,су,әуе көліктері,цилиндр.
Қызмет кезендері ... Читать дальше »
|
Денсаулық
Білім беру салалары: Денсаулық
Бөлімі : Дене тәрбиесі
Тақырыбы: 1б.қ Аяқ бірге,қол төмен.қолды алға созу,төмен түсіру. 5-6рет қайталау.
Білімдік мақсаты: Жан-жақты денені дамытатын жаттығуларды қалыптастыру.
Танымдық мақсаты: Қимыл-қозғалыстарын жетілдіру үшін дене мүшелеріне байланысты жаттығулар жасау.Баланың дене түзілісінің дұрыс қалыптасуына,дамуына
денсаулығының нығайуына жағдай жасау.
Тәрбиелік мақсаты: батылдыққа,шапшаң қимылдауға дағдыландыру.
Балалардың сабаққа қызығушылықтарын арттыру.
Құрал жабдықтар: Доп,ойын алаңы,ойындар.
Билингвизм: Жұп –пар
Қызметтің
кезеңдері
Тәрбиеші әрекеттері
Балалардың әрекеттері
Мотивациялық -
Түрткіболатын
Іс
Жүру жаттығулары: Денені тік ұстап,музыкаға сәйкес жәй,шапшаң жүрм ... Читать дальше »
|
Даярық патшалығы
Тәрбиеші: Құрметті ата-аналар,ұстаздар,бүгінгі біздің мерекеміз ерекше,себебі бүгін мәпелеп өсірген,тәрбиелеген бүлдіршіндерімізді ұямыздан ұшырып,мектепке шығарып салғалы отырмыз. Әрине,бұл да үлкен той,тойларыңыз құтты болсын!
-бүгін сіздер «Мектепалды даярлық патшалығына» қонаққа келдіңіздер. Бұл патшалық басқа патшалықтардан өте ерекше. Бұл жерде көңілді, қызықты. Бұл жерде әр түрлі кейіпкерлер болады. Ертегі кейіпкерлері, әріптер, сандар. Бұл патшалықтың тұрғындары да өте көңілді өмір сүреді. Бірақ бұл патшалықта өмір сүру уақыты шектеулі. Міндетті түрде тұрғындары 1 жылдан соң «Бастауыш білім патшалығына» ауысады. Ал ол жерде де өзінше қызықты. Бірақ бұл патшалықтан кеткендер құр кетпей, өз бойына өнерді, білімді игере алады. Бұл патшалықта «Тіл дамыту, Математика, Көркем әдебиет,Сауат ашу, Бейнелеу,т.б. көптеген уәзірліктер бар. Енді осы уәзірліктерден алған өнер, білімімізді ортаға салайық.Ол үшін патшалық тұрғындарын шақырайық.
/ортаға оқушылар шақырылады/Жүргізуші:
-Балалар ,біз қаншаға дейін санай білеміз?(балалардың жауабы)
-Қане ,олай болса бәріміз жайлап санайықшы (санайды)
-Ал кім кері қарай санай біледі екен(кері қарай санайды)
Дидактикалық ойын «Әрі қарай сана» ... Читать дальше »
|
F дыбысы және әрпі
Ақмола облысы Зеренді ауданы Зеренді селосы
№1 Зеренді орта мектебі .Мектепке дейінгі мектепалды даярлық тобының тәрбиешісі
Мукажанова Камила Дулатқызы
Оқу іс-әрекетінің тақырыбы: F дыбысы және әрпі.
Оқу іс-әрекетінің мақсаты: ғ дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Дидактикалық материалдарды пайдалана отырып, балалардың ойлау қабілеттерін, қиялын дамыту. Балалардың ғ дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына назар аудару, сөздік қорына мән беріп, байланыстыра сөйлеуге үйрету. Жазуға қолдарын жаттықтыру.
Оқу іс-әрекетінің көрнекілігі: кеспе әріп, суреттер, текшелер, ребустар жазылған плакат.
Оқу іс-әрекетінің барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
- Көктемде қандай өзгерістер байқадыңдар?
- Ағаштардан қандай өзгерістер байқадыңдар?
- Құстар жайлы не байқадыңдар?
- Сендер көктемнің өзгерісін жақсы біледі екенсіңдер. Енді көктем айларын кім атап береді?
- Наурыз, сәуір, мамыр.
- Бүгін қай күн екенін еске түсірейік.
2. Жұмбақ шешу.
Көп әріп ішінд ... Читать дальше »
|
Буын
Тіл дамыту 18.10.12
Тақырыбы: Буын
Мақсаты: Буын туралы түсінік беру. Сөзді буынға бөлу. Дыбыстан буын,буыннан сөз құрату. Буынның дыбыстық құрамын ажырату.Ойлау қабілетін,сөйлеу мәдениетін дамыту.
Қажетті көрнекіліктер: суреттер,текшелер. Д.о: «Жоғалған буын», «Жалғасын тап», «»
Іс-әрекет кезеңдері Тәрбиеші әрекеті Балалардың әрекеті
Қызықтыру мотиві Ұйымдастыру «Суретпен жұмыс» Суретке қарап ат қою. Үй жануарлары, олардың төлдерін атап шығу.
жаңа сабақ Бота сөзі неше буыннан тұрады?
Бірінші буын бо-, екінші буын –та, екі буыннан тұрады.
Сөзді айтылуына қарай, дыбысталуына қарай бөліп айтуды буын дейміз.
Ойын «Жоғалған буын»
Си-..., тү-... т.б.
Ойын «Жалғасын тап»
Мына сөздердің жалғасын табу керек:
Қошақаным...........
Әукім-әукім..........
Шөре-шөре......
Құлын-құлын..........
Дәптермен жұмыс:
Нүктені бастыру. ... Читать дальше »
|
Бояулар әлеміне саяхат
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар ауданы
Талшық селосы
«Балдырған» балалар бөбек бақшасының
ІІ-ші санатты тәрбиешісі: Тогтархан Алим
Ұйымдастырылған оқу іс әрекетінің технологиялық картасы
Бөлімі :Қатынас, шығармашылық, таным.
Іс-әрекет түрі: Пәнаралық
Тақырыбы: «Бояулар әлеміне саяхат»
Мақсаты: Бес түрлі түсті айыру біліктілігін бекіту.
Заттың түсі, сыны болатынын және оның белгілеріне пайдаланатын түсініктерін қалыптастыру.
Балаларға жүйелі жолдармен табиғаттан бояуларды алуға үйрету, және матаны қызылша шырынымен күрең түске бояу.
Балаларды зерттеулік жұмыстарының элементтеріне қатыстыру.
Қылқаламмен жұмыс істеу дағдыларын бекіту.
Ұсақ маториканы дамыту. & ... Читать дальше »
|
Дәстүрлі шешендік өнерінің шағын орталық тобында алатын орны
Тақырыбы: Дәстүрлі шешендік өнерінің шағын орталық тобында алатын орны.Шағын орталық тобындағы оқу мен тәрбие дегеніміз – бірімен-бірі байланысқан, бірін-бірі сабақтастырып, толықтырып отыратын қос әрекет. Баланың өмірдегі іс-әрекетін нығайту мектепке дейінгі тәрбие жұмысының басты қажеттілігі. Өйткені тәрбие жұмысын баланың қалауына орай жеке басының жетілуіне, көңіл-күй толғаныстарына сүйеніп жүргізгенде ғана іс жүзеге аспақ. Неге десеңіз, қазіргі оқу-тәрбие жұмысын жан-жақты дамыту мақсатындағы басты міндеттердің бірі – бала тәрбиесін қазақ халқының ғасырлар бойы ұрпақтан-ұрпаққа мұра болып келе жжатқан тұрмыс-салтына, әдет-ғұрпына, ұлттық дәстүріне байланысты әдебиеті мен мәдениетіне, өнеріне үйрете отырап баулу.
Мақсаты: баланың өмір танымын, ақыл-ойын, эстетикалық талғамын оятып, сөз сырына үңілуге, тақпақ ,ертегі, жұмбақ, жаңылтпаш айту қаблетін дамыту, айналадағы табиғи ортаға, оның ір түрлі құбылыстарына көзқарасын орнықтыру, тілін, дербес қасиеттерін жетілдіру, жеке басын қалыптастыру.
Халқымыздың өткен дәуірінде елі, жері үшін, халық қамы үшін қара қылды қақ жарып әділ билік айтқан билер, шешендер аз болмаған. “ Тура биде туған ... Читать дальше »
|
Біз аяз атаны қалай күтіп алдық
Білім беру салалары: Қатынас
Бөлімі : Тіл дамыту.
Тақырыбы: Біз аяз атаны қалай күтіп алдық?
Білімдік мақсаты: Балаларға жыл мезгілі туралы мағлұмат беру,оның ішінде қыс мезгіліне тоқталу.
Танымдық мақсаты: Қыс мезгілінде келетін жаңа жыл мерекесіне тоқталу.Жаңа жыл кейіпкерлеріне ,яғни аяз ата туралы мағлұмат беру..Жұмбақ шешу,өлең жолдарымен түсіндіру.
Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты қорғап,аялап,әсемдікті көре білуге үйрету.
Құрал жабдықтар: Сабаққа қажетті суретті альбом.Жаңа жылдық кейіпкерлер.Жұмбақ,өлең жолдары.
Билингвизм: Аяз ата- дед мороз.
Қызметтің
кезеңдері
Тәрбиеші әрекеттері
Балалардың әрекеттері
Мотивациялық -
Түрткіболатын
Іс
Жылулық шеңбері.
Аяз ата келіп тұр,
Бізге сәлем беріп тұр.
Тақпақ айтқан балаға,
Сыйлығын беріп тұр. Тыңдайды.
Қайталайды.
Жаттайды.</ ... Читать дальше »
|
Әә дыбысы және әрпі
Даярлық тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Қатынас» Күні:
Ұйымдастырылған оқу іс -әрекет түрі: Сауат ашу және жазу
Тақырыбы: Әә дыбысы және әрпі
Мақсаты: 1.Білімділігі: Әә дыбысының айтылу, дыбысталу артикуляциясымен таныстыру.
2.Дамытушылығы: Оқушылардың ұшқыр ойлау қабілетін дамыту. Жазуға қолдарын жаттықтыру.
3.Тәрбиелігі: Балаларды мейірімділікке, имандылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: әріптің баспа және жазба түрі, дыбыстық киіз үй, кеспе әріптер, қима буындар, суреттер
Әдістері: түсіндіру, сұрақ-жауап, бекіту, жұмбақ, сөзжұмбақ, ойын
Пәнаралық байланыс: Математика,тіл дамыту, сурет
Әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалар іс-әрекеті
Себепті қызығушылығын ояту кезеңі
Балалар шаттық шеңберін орындайды.
Қайырлы таң досым,
Қайырлы күн болсын.
Бүгінгі күн бізге,
Сәттілікке толсын,
Біздің алар бағамыз,
Кілең жұлдыз болсын!
&n ... Читать дальше »
|
Астыққа бай - алтын күз
Мақсаты: Балалардың күз туралы түсініктерін кеңейтіп,бұл мезгілдің ерекшеліктерін бақылату. Балалардың ойлау қабілетін,тілдерін дамыту.Өздеріне берілген тақпақтарды мәнерлеп айта білуге ертегі кейіпкерлерінің рөлдерінде ойнай білуге дағдыландыру. Мерекелік көңіл күй сыйлау.Табиғатты аялауға,әсемділікті көре білуге,еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
(Зал іші күз мезгіліне сай безендірілген.Балалар музыка әуенімен залға кіреді)
Жүргізуші: Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар,балалар!
Балалар ,бүгін біздің шағын орталығымызда қандай мереке болып жатыр?
Әсел: Апай, сіз білмедіңіз бе? Бүгін бізде «Астыққа бай-алтын күз» мерекесі.
Жүргізуші: Олай болса құрметті қонақтар, ата-аналар, бүгінгі біздің «Астыққа бай- алтын күз» мерекесіне қош келдіңіздер!!!
Жүргізуші: Уа, халайық,халайық
Мұнда назар салайық,
Алтын күзге арналған,
Кешімізді & ... Читать дальше »
|
Алтын күз мерекесінің сценарийі
Армысыздар құрметті қонақтар, ата - аналар, баршаңызды күзгі мейрамдарыңызбен құттықтаймыз.Құттықтай отырып бүгінгі біздің ортаңғы топтың «Алтын күз» атты ертеңгілігіне қош келдіңіздер!
жүргізуші: Олай болса,
Мерекесі халықтың
Алтын күзді бастайық
Алтын күзге арналған
Ертеңгілігімзіді бастайық
Ақторғын: Бұлттар төгіп жерге шөгіп,
Дымқыл тұман басады
Дала сұры қашады
Бой жаза алмай
Ойнай алмай
... Читать дальше »
|
ҚББ №32 «Қызғалдақ» санаторлық балабақшасы КММ
«Зз» дыбысы және әрпі
Тәрбиеші: Арыстанова Айзада Шакизадақызы
Қызылорда қаласы
Ашық оқу іс-әрекетінің мазмұны:
Мазмұны Уақыты Іс-әрекетті орындаушы
І Кіріспе бөлім
1. Кіріспе сөз
2. Шатық шеңбері
ІІ Негізгі бөлім
1. Қонжықтың тапсырмасын орындау.
(сұрақ-жауап)
2. Жаңа әріппен таныстыру
«З з» дыбысы мен әрпі
... Читать дальше »
|
Звуки [з],[зь]. Буквы Зз
Областная специальная школа-интернат №3
Подготовительный класс
Подготовка к обучению грамоте.
Тема: «Звуки [з],[зь]. Буквы Зз»
Учитель подготовительного класса
Куандыкова Асылжан Тулегалиевна
Цель урока: закрепить звуки [з], [зь], их отчетливое произношение, умение находить место звука в слове, составлять слова по первым звукам названий картинок; составлять звуковую схему слов; познакомить буквами З з, закрепить их зрительный образ; отрабатывать умение читать слоги.
Коррекционная задача: развивать фонематический слух, зрительное восприятие, внимание, память.
Демонстрационный материал: картинки, слайды, звуковые схемы.
Меж предметная связь: ознакомление с окружающим
Ход занятия: І. Орг момент. Психологический настрой.
На уроке будь старательным,
Будь спокойным и ( внимательным)
Говорите четко, внятно,
Чтобы было всем ( понятно)
Если хочешь отвечать,
Надо руку (поднимать)
Если друг стал отвечать,
Не спеши (перебивать)
А помочь захочешь другу -
Подними спокойно (руку) ... Читать дальше »
|
Сыныптағы жігіттің сұлтаны сайысы
Жолтаева Зулфия Жақсытайқызы
ОҚО, Сайрам ауданы,
№ 41 М.Оразалиев атындағы жалпы орта мектебінің
мектепалды даярлық тобының мұғалімі
«Сыныптағы жігіттің сұлтаны » сайысы
Мақсаты: Бүлдіршіндерді Отанымызды сүюге , туған жеріне , атамекеніне деген сүйіспеншілігін арттыруға тәрбиелеу. Балалардың ой-өрісін , есте сақтау қабілеттерін , тіл байлықтарын дамыту. Мәдениеттілік пен әдептілікті бойларына сіңіріп, өнерлерін көрсетіп, жеңіске жетуге талпындыру.
Қатысушгылар: Мектепалды даярлық сыныбының ұлдары.
Сынып іші әсем безендіріліген.
Ұлағатты сөздер ілінген .
Жүргізуші: Қазақ қашанда қара & ... Читать дальше »
|
Зообаққа саяхат
Білім аймағы: «Қатынас»
Бөлімі: Тіл дамыту
Тақырыбы: Зообаққа саяхат
Мақсаты:
1.Білімділік: Зообақ туралы түсінік беру,жабайы аңдармен таныстыру.
Олардың тіршілігі мен ерекшелігі туралы түсінік беру.
2.Дамытушылық: Балалардың тілін дамыту.Сұраққа толық және өз ойларын еркін
жеткізуге баулу.Сөздік қорларын молайту
3.Тәрбиелік:. Жан-жануарларды қорғауға,қамқор болуға, сүйіспеншілікпен
қарауға тәрбиелеу.
Түрі : Аралас сабақ
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру,сұрақ-жауап ,ойын.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер,презентациялар,музыка.
Барысы: Ұйымдастыру
&nb ... Читать дальше »
|
Жыртық бәтеңке әңгімесі
Сабақтың тақырыбы: « Жыртық бәтеңке » әңгімесі
Сабақтың мақсаты: « Жыртық бәтеңке » әңгімесін түсіне отырып,әнгіме айта білуге үйрету.
Білімділік: « Жыртық бәтеңке » әңгімесін айта отырып , аяқ киімдер туралы толық түсінік беру, аяқ киімдердің түрлерімен таныстыру (пима, жүгіртпелі, баулы етік,бәтеңке т.б) аяқ киім түрлерін ажырата білуге және мезгілдік киімдер туралы және пайдасы ,қалай күте білуге,олардың орнын білуге дағдыландыру.
Сабақтың міндеттері:
Дамытушылық: Дүниетаным мен тілін дамыта отырып сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тазалыққа ,жеке бас гигиенасын күте білуге тәрбиелеу.
Технология: Алгоритим, мнеможолдар.
Сөздік жұмыс: Жүгірмек,қақырап,сілікпесі,құны,тәуекел,пәрмен,жалақы.
Түрі: Ашық сабақ.
Қолданылған әдіс-тәсіл:Сұрақ-жауап,топпен, сөздік,көрнекілік, алгоритимі технологиясы, мнеможолдар арқылы әңгіме құрау.
Билингвальды компонент: Жыртық - порванный, бәтеңке - ботинка. ... Читать дальше »
|
Киім дүкені
оқу іс-әрекетіні технологиялық картасының жобасы
Білім беру саласы. Қатынас. Әлеуметтік орта
Тақырыбы: «Киім дүкені»
Тобы. І сәбилер
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі: Тіл дамыту
Құзыреттілікке жеткізетін мақсат-міндеттер:
Ақпараттық құзыреттілік: Киім – кешек туралы ақпарат беру. Ұл бала мен қыз баланың киімдерін ажыратуға үйрету.
Коммуникативтік құзыреттілік: Киімдерді атату арқылы сөздік қорларын байыту. Қарым – қатынас жасау іскерлігін қалыптастыру.
Проблема шешу құзыреттілігі: Өз бетімен қысқы және жазғы киімдерді ажырата білуге қатыстыру.
Оқу іс әрекетінде қолданылатын технологиялар: АҚТ, дамыта оқыту, топтық жұмыс.
Оқытудың әдіс-тәсілілдері: Сөздік: коркем сөз, өлең сөздерін қайталау, түсіндіру;
Көрнекілік: ... Читать дальше »
|
«Павлодар облысының білім басқармасы»
Балабақшалардағы жүзу сабағына арналған бағдарлама
Павлодар 2009 жылы.
Балабақшалардағы жүзу сабағына арналған бағдарлама
Құрастырған : Айгужинова Гүлмира Зейноллақызы
суда жүзу нұсқаушысы
Осы бағдарлама: Суда жүзу, шомылу, ойындар ойнау, таза ауада серуендеу, жаттығулар жасау және сауықтыру шараларын жүзеге асыру – балалар денесін шынықтырудың ең пайдалы түрі болып табылады. Жоғарыда көрсетілген шаралар түрлері балалардың денсаулығын күшейтіп, жүйкелерін нығайтады. Суда жүзгенде баланың барлық мүшелері қозғалып, ол өте жақсы әсер алады. ... Читать дальше »
|
Су – тіршілік нәрі
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекеті
Білім саласы: «Денсаулық» «Валеология»
Тақырыбы: «Су – тіршілік нәрі»
Ересектер тобы:«Ботақан»
Мақсаты: судың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін қалыптастыру, ойлау қабілетін арттыру, өз денсаулығына тіршілік нәрі болып саналатын суға қамқорлықпен қарауға, суды үнемдеп пайдалануға, суын ішіп отырған табиғат ананы қорғап, аялауға үйрету, экологиялық тәрбие беру.
Сөздік жұмыс: глобус, мұхит, өзен, көл.
Көрнекі құралдар: адамның суды әр түрлі жағдайда қолданып тұрған суреттері, стакандағы су, балалар санына сәйкес шәй қасықтар, тұз, минералды су.
Билингвальды компанент: су – вода, глобус – жер шары.
І.Ұйымдастыру бөлімі:
Шаттық шеңбері
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Иіліп сәлем береміз,
Біз әдепті баламыз.
Армысың алтын күн!
Армысың жер – ана!
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс мезгілі.
- Қыс мезгілі екенін қалай білеміз?
- Далада күн суық , қар жауып ... Читать дальше »
|
Оқу жылы
Бекітемін:
«Мөлдір» балабақшасы» МКҚК
меңгерушісі А.А.Жумагалиева
__________________ 2014 жыл
«Мөлдір» балабақшасындағы психологиялық қызметтің 2014- 2015 оқу жылына
арналған жылдық жұмыс жоспары
Саға ауылы- 2014 жыл
Мақсаты:
Сапалы тәрбие беру үшін әлеуметтік-психологиялық жағдай қалыптастыру; білім беру саласында балалардың психологиялық дамуына көмектесу.
Міндеттері:
1. Психологиялық саулықтарын нығайту, жасы мен жеке дамуын ескере отыра, балабақшада әр балаға ыңғайлы жағдай жасау;
2. Білім беру саласында әр балаға дер кезінде психологиялық көмек пен алдын-алу жұмыстарын жүргізу.
3. Педагог кадрлармен ата-аналар қауымына СӨС туралы түсінігін кеңейту.
Жылдық жұмыс бағыттары:
• Ақпаратты –аналитикалық ... Читать дальше »
|
Farm animals
Білім беру саласы «Қатынас»
Бөлімі Ағылшын тілі
Тақырыбы Farm animals
Мақсаты *үй жануарларының атауын үйрету;
*үй жануарларына қамқорлық жасауға тәрбиелеу;
*танымдық қызығушылықтарын арттыру.
Қажетті құрал жабдықтар , көрнекіліктер Фермадағы жануарлардың суреті, Prezi бағдарламасында жасалған көрнекі слайдтар,жануарлар маскалары,
Лексикалық бірлік Sheep-қой,camel-түйе,cow-сиыр,horse-ат,hen-тауық,dog-ит,cat-мысық
Іс-әрекет кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық -қозғаушылық -Hello kids! How are you?
Амандасу,оқушылардың назарын жинақтау,үй жануарлары және орман жануарлары болып екі топқа бөлу Мұғаліммен амандасады.Жануарлар суреті бойынша екі топқа бөлінеді
Ұйымдастыру-іздестіру Бейнеролик "What's your favourite animal?"
-What can you see?
It’s a horse.It’s a goat.It’s a sheep.It&rs ... Читать дальше »
|
Жолда жүру ережесін сақтаймыз
Сабақтың мақсаты:
1.Балаларды жолда жүру ережесімен таныстыру
2. Жол қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол ережесінің
белгілерімен таныстыру
3.Оқушыларды көшеде дұрыс жүріп, жол ережесін сақтауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Бағдаршам , жол белгілері салынған суреттер , интерактивті тақта, жол ережесіне арналған кітаптар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі :
Кіріспе : «Жол травматизмінің алдын алу» атты тәрбие сағатын бастағалы отырмыз.
Жол заңы дұрыс жүріп , абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзба ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны ,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып қалады.
Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын » Жолда жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды ж ... Читать дальше »
|
Өрнек әжеде қонақта
БҚО, Қаратөбе ауданы, Қаратөбе селосы,
«Балдырған» бөбекжай-балалар бақшасының
тәрбиешісі Байниязова Айсана Назарғалиқызы
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Қатынас», «Таным», «Шығармашылық»
Бөлімі: Тіл дамыту, Қоршаған ортамен таныстыру, Сурет
Тобы: «Шағала» (II кішілер тобы)
Тақырыбы: Өрнек әжеде қонақта
Мақсаты: Ою - өрнек туралы мағлұмат беру.
Білімділік: Қоғам өміріндегі еңбектің,халық қол өнерінің рөлін түсіндіру.Дәстүрлі емес әдіс - тәсілдерді қолдана отырып, саусақпен ою - өрнекті салуды үйрету.
Дамытушылық: Баланың есте сақтау қабілетін,зейініні аудартып, елесін дамыту.
Тәрбиелік: Өнер адамдарын құрметтеу,өнердің мәңгі өшпейтін ою-өрнектердің сыры мен қырын білу арқылы, балаларды шыдамдылыққа, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің түрі: Дәстүрден тыс
Алдын – ала жүргізілетін жұмыстар: «Ою хан мен Жою хан» ертегісін көру.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Көрсету, әңгімелеу, сұрақ-жауап, түсіндір ... Читать дальше »
|
Жігіт сұлтаны
1 сынып оқушылары
Жүргізуші: Қайырлы күн, құрметті көрермендер!
Береке де осында,
Мереке де осында.
Болып жатыр той-думан,
Қырандардың қасында, - дей келе, «Жігіт сұлтаны» сайысын ашық деп жариялаймыз.
Асқақтаған ән дайын,
Күмбірлеген күй дайын
Ал, кәнеки, қырандар!
Бастап жігіт өнерін,
Алыстарға самғаңдар, - деп, сайыскерлерімізді қошеметпен қарсы алайық (сайыскерлердің есімін атап, ортаға шақырамын).
Сайысымыздың жоспарымен таныстырамын.
І кез ... Читать дальше »
|
Жігіт сұлтаны
Тақырыбы: «Жігіт сұлтаны»
Мақсаты:
1. Ата салтын насихаттай отырып, нағыз қазақ жігітінің бойындағы қасиеттерімен таныстыру.
2. Әр баланың бойындағы қабілеттерін : ойлау, әр түрлі жағдайлардан шыға білу, өнерін көрсету, тапқырлық, сахна мәдениетін қалыптастыру, дамыту.
3. Ата салтын ардақтайтын, өз елін сүйер нағыз қазақ жігітінің қасиеттерін бойына сіңіре білер ұрпақты тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Слайдтар, шарлар.
Байқау барысы.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Ұлттық музыка әуені ойналып тұрады
1 – жүргізуші:
Құрметті оқушылар! Бүгін бізде «Жігіт сұлтаны» атты жігіттер сайысы өтпекші.
2 – жүргізуші:
Нағыз кәусар жігітті,
Нағыз қайсар жігітті,
Нағыз бұлбұл жігітті,
Нағыз дүлдүл жігітті,
Анықтайтын кез келді!
1 – жүргізуші:
Уа, халайық, халайық,
Мұнда назар салайық!
Ата жолын жалғамақ
Ел дәстүрін қолдамақ ... Читать дальше »
|
Ешкімде ешқашан ұмытылмайды
Әсел: 71 жыл .Сонау сұрапыл кезең басталған шақта дүниеге келген сәбилер сәбилер бұл күндері алпысты еңсереген ел ағалары.Әйтсе де сол қасіретті жылдар жыл сайын қайта жаңғырып, өткенді еске салады.
Балжан: Ия. Сол жаңғырық бүгінгі жеткіншек ұрпақты бейбітшілікке, патриотизмге үндейді.Ұлы Жеңістің тарихтан алатын орны ерекше.Бүкіл кеңес халқының 20-25 миллионнан астам ержүрек ұлдары мен қыздары құрбан болды.
Әсел: Фашистік қарақшылар 1710 қала мен жұмысшы поселкілерін, 70 мың село мен деревняны құртып жіберді.Ұлы Отан соғысына Қазақстаннан 1 млн 70 мың адам қатысса олардың басым көпшілігі майдан даласында қаза тапты, хабар-ошарсыз кетті.Қазақстаннан құрылған әскери дивизия басты жерлерде соғысты.Иван Васильевич Панфилов басқарған атқыштар дивизиясы сол бір ауыр күндерде ерліктің ерен үлгісін көрсетті.28 панфиловшылардың 23 қаза тапты.Оның 22-сі Қазақстандықтар еді.
Балжан: Теңдесі жоқ ерлігі үшін 500 Қазақстандық жауынгер Кеңес одағының батыры атағын алды Олар- екі рет батыр атағын алған Т. Бигельдинов ,Н. Әбдіров шығыстың қос жұлдызы Әлия мен Мәншүк апаларымыз және Қ. Қайсенеов, Б. Момышұлы сынды ержүрек батыр ағаларымыз еді.
Әсел: Ұлы Жеңіске ат салысуда тылдағы еңбект ... Читать дальше »
|
Жемістер
Кабенова Шолпан Социалқызы
№30 сәбилер бақшасының тәрбиешісі
Павлодар қаласы.
Мақсаты:
1. Балалардың жеміс-жидектер туралы білімдерін арттыру.
2. Олардың алуан түрлілігі туралы ұғымдарын дамыту.
3. Тазалыққа, денсаулығын да күте білуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Суретті сөзжұмбақтар, ребустар
Әдіс-тәсілдер: Суретті ребус, сөзжұмбақтарды шешу. Сұрақ-жауап.
Барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі :
а)Балалардың оқу іс-әрекетіне даярлығын қадағалау.
2.Өткен тақырыпқа шолу.
а) Сұрақ-жауап арқылы өткен тақырыпты еске түсіру.
Жаңа оқу іс-әрекеті:
Тәрбиеші: Қандай жемістерді білесіңдер?
(Балалар өздері білетін жеміс-жидектерді атай бастайды )
Тәрбиеші :Ендеше осы жемістердің адамға пайдасы барма?
( Балалар өз түсініктері бойынша жауап береді, әңгімелейді).
Тәрбиеші: Иә, балалар, жеміс-жидектерде дәрумендер өте көп болады екен. Олар адам дамуына, денсаулығы ... Читать дальше »
|
|