Қош бол, даярлық
Сабақтың тақырыбы: Қош бол, даярлық
Сабақтың мақсаты: Мектепалды даярлық сыныбы балалардың жыл бойы алған білімдерін нәтижесін көрсетіп ортаға салу. Балалардың сөздік қорын тілін, ой өрісін кеңейту, бауырмалдылыққа,ұйымшылдыққа, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: қанатты сөздер, шарлар, гүлдер
Сабақтың барысы
Тәрбиеші: Қадірлі қонақтар, қымбатты ұстаздар, ардақты ата-аналар, сүйікті бүлдіршіндер! Бүгін сіздер мектепалды даярлық сыныбындағы «Қош бол, даярлық» атты ертеңгілігімізге қош келдіңіздер!Бүгін бүлдіршіндеріміз аз уақыт ішінде мектептен тәлім-тәрбие алып, өнер үйреніп, жыл бойы білімге жол ашқан даярлықпен қоштасып, 1-сыныпқа қадам басқалы отыр. Сендерге зор денсаулық, талмас талап, мол бақыт тілей отырып, ертеңгілігімізді бастаймыз.Ортаға кішкентай бүлдіршіндерімізді шақырайық.Осы ертеңгілікке арналған тақпақтарын тыңдайық.
1-тәрбиеленуші: Мектеп- қамқор анамыз,
Оқып білім аламыз.
Өнерпаз болып өсетін.
&nbs ... Читать дальше »
|
Үй құстары.Тауық,әтеш,балапан
Ұйымдастырылған оқу іс- әрекетінің технологиялық картасы №6
Тобы:«Балапан» I-кіші
Тәрбиеші: Тлюупова Ұлдай Ерғлиқызы
Білім беру саласы: “Таным”
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру.
Тақырыбы: «Үй құстары.Тауық,әтеш,балапан»
Мақсаты:
а)Балаларға үй құстар және олардың тіршілігі жайлы түсінік беру.
ә)Үй құстарының тіршілігі жайлы сұрақтарға жауап бергізу арқылы ойлау,есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.
б)Құстардың табиғатқа,адамдарға келтіретін пайдасына тоқталу,үй құстарына қамқор болуға,оларды күте білуге тәрбиелеу.
Алдын-ала жүргізілетін жұмыстар: Балаларға үй құстарының суреттерін көрсету.
Әдіс-тәсілдер: Түсіндіру,көрсету,сұрақ-жауап,әңгімелесу,ойын.
Қажетті көрнекіліктер мен құралдар: үй құстарының суреттері тауық,әтеш,балапан жұмыртқаның суреті.
Билингвалдық компоненті: Тауық –куры,әтеш-петух,балапан-цыпленок, жұмыртқа-яйцо,жем-зерно,су-вода.
Іс -әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс- әрекеті Балалардың іс-әрекеті
... Читать дальше »
|
Мен көшеде келемін
БҚО, Қаратөбе ауданы.Алакөл ауылының
«Балдырған» шағын орталық
тәрбиешісі Шонаева Г.Н.
17.04.2014ж Технологиялық картасы
Білім беру саласы : Қатынас, Шығаармашылық
Бөлімдері : Қоршаған ортамен таныстыру, сурет салу
Тақырыбы : « Мен көшеде келемін»
Мақсаты : Жолда жүру ережелері туралы мағлұмат беру. Көше қиылысы, бағдаршам,жол белгілері , қоғамдық көліктегі тәртіп ережелері туралы білімдерін бекіту,баланы зейінді,епті болуға тәрбиелеу.
Билигвалдық компоненті : Бағдаршам-светафор.жол белгісі – дорожный знак.
Тәсілдер кезендері Тәрбиешінің іс - әрекеттері Балалардың іс - әрекеті
Мотивациялық - қозғаушы
... Читать дальше »
|
Менің отбасым
Тексерілді:
Балабақша әдіскері: У.Е. Тлюупова.
Ұйымдастырылған оқу іс- әрекетінің технологиялық картасы №1
Уақыты: 04.09.15
Тобы:«Балапан» I-кіші
Тәрбиеші: Тлюупова Ұлдай Ерғалиқызы
Білім беру саласы: “Таным”
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру.
Тақырыбы: «Менің отбасым»
Мақсаты:
а)Балаларға отбасы және отбасы мүшелері туралы түсінік беру.
ә)Сөйлем құрап айтуға,дыбыстарды анық,таза жеткізе білуге дағдыландыру. &nb ... Читать дальше »
|
Бөбек тілегі
Тәрбиеші:Салимгереева Айгүл Сағындыққызы
Тобы: «Балапан» ерте жас
Білім беру саласы: «Қатынас»
Бөлімі:Көркем әдебиет
Тақырыбы: Т.Ерғабылов «Бөбек тілегі»
Мақсаты: Балаларға өлең шумағын қайталатып, тілдерін дамыту.Балаларды адамгершілікке, мейірімділікке баулу.
Алдын-ала жүргізілетін жұмыс: Балаларға отбасы мүшелерінің суреттерін көрсету.
Әдіс-тәсілдер:Әңгімелеу, түсіндіру, көрсету.
Қолданылатын көрнекіліктер: Отбасылар суреттері.
Билингвалдық компонент :ата- дедушка,әже-бабушка.
Іс -әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалар іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушы Шаттық шеңбері:
Кел балалар күлейік
Күлкіменен түлейік
Қабақ түйген не керек?
Көңілді боп жүрейік.
-Сәлемметсіңдер ме балалар!
... Читать дальше »
|
Біздің балабақшада
Білім беру саласы: «Қатынас».
Бөлімі: «Көркем әдебиет»
Тақырыбы: «Біздің балабақшада»
Мақсаты: Балабақшадағы сыйластық туралы түсініктерін кеңейту;Ұжымдық қарым-қатынас дағдыларын дамыту; Құрмет пен сүйіспеншілік сезімдеріне, өзара сыйластыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Таныстыру,сұрақ-жауап,түсіндіру.
Қолданатын көрнекі құралдар:хрестоматия, суреттер,қақпақтар, жіптер.
Билингвалдық компонент: балабақша-детский сад.
Әрекет кезеңдері Педагогтің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушы Шаттық шеңбері
Балабақшам менің
Жаңа қадам жасадым
Қош болып тұр,бесігім
Мен қуанып ашамын
Балабақша есігін
Өлең шумақтарына қосылып қимыл-қозғалысын жасайды.
Шеңбер бойына тұрып, өлеңге сәйкес қимылдар жасайды.
Іздену- ұйымдастырушы
-Балалар, бүгінгі біз сүйікті бақшамыз туралы ой-пікірімізді ортаға слайық.
-Осы балабақшада ... Читать дальше »
|
Заучивание стихотворения ”Подберезовик
Образовательная область:коммуникация
Разделы: развитие речи
Тема: Заучивание стихотворения ”Подберезовик”
Образовательные задачи: Учить детей заучивать,передавать своими словами основной смысл стихотворения,выразительно с опорой на мнемотаблицу.Развивать коммуникативные качества ребенка.Обогащать словарь детей,поощрять стремление к грамматически правильной речи,воспитывать любовь к природе через поэзию поэтов.
Учить составлять рассказ по картине,описывать события,указывая время и место,расширить словарь по теме “Осень”, учить образовывать короткие слова в длинные с помощью суффиксов.
Развивающие задачи:формировать представление детей о чередовании времен года и их некоторых характеристиках.Учить устанавливать причинно-следственные связи между природными явлениями(сезон-растительность-труд людей).Расширять кругозор , используя дидактическую игру “Времена года”.
Воспитательные задачи:воспитывать любовь к природе.
Словарная работа:ранняя,поздняя,мокрая,пасмурная,деревце,облачко,тучки,дождик.
Билингвальный компонент:осень-күз,лист-жапырақ,гриб-саңырауқұлақ.
Этапы деятельности&nb ... Читать дальше »
|
Компьютер әлемі
Байтугелова Г.Е. «Балауса» балалар бақшасының тәрбиешісі
Жамбыл обл. Т.Рысқұлов ауданы, Құлан ауылы.
Мақсаты: Қарапайым ақпарат көздерін қолдану дағдыларын жетілдіру. Ересектермен әңгімелесу, телехабар, компьютерлік ақпараттар және олардың мазмұнына қызығушылығын қалыптастыру, арттыру. Балалардың ойлау қабілеттерін ойын арқылы туындату және тұлға дамыту. Қызықты ойындар арқылы елестету және қиял болжамдарын дамытып, тіл байлығын , таным өнерін, сөздік қарым-қатынастарын дамыту. Дәстүрден тыс сурет салуға дағдыландыру.
Міндеті: Заттар әлемі қарапайым ақпарат көздері туралы түсініктерін қалыптастыру.
Көрнекі құралдар: компьютер, теледидар, телефон, радио, газет-журнал, пошта жәшігі, үлгі суреттер .
Керекті құралдар: түрлі-түсті хаттар, умаждалған қағаздар, ақ парақтар, түрлі-түсті субояқ , сулық ,кампьютердің макеттері, нүктелерге сан белгіленген ақ парақтар .
Сөздік жұмыс: ақпарат, компьютер, ... Читать дальше »
|
Коммуникативті- тілдік құзыреттілікті меңгерту
Қоғамдағы өзгерістерге сәйкес балалардың бүгінгі таңда тиянақты білім беру үшін олардың коммуникативтік, танымдық тілдік қабілетін дамыту басты мақсат болып саналады.
Мен өз тәжірибемде тіл дамыту жұмысының негізін мынандай мақсатқа бөліп қарастырдым:
1) Балалардың бақылағыштық , ойлау қабілеттері мен тілін дүниетанымын дамыту, әр нәрсені салыстыра талдап, жинақтап, жалпылап, нақтылап салыстыру негізінде балаларды өз беттерімен қорытынды шығара білуге үйретем.
2) Бала бойында қазақ тілі нормасына сай, өз сезімін, ойын дұрыс айтып бере алатындай дағдылар қалыптастырам.
3) Балаларды ана тілін сүюге,оның алтын қорын,тамаша сырлы, көркем де нәзік сөз байлығын қолдана білуге,оны сезініп құрметтей білуге баулу.
4) Балалардың ауызша және жазбаша тілін дамытуға септігі тиетін жұмыстардың оңай да тиімді түрлерін іріктеп алып тәжірибемде қолданам.
Біздің ең басты мақсатымыз «Білім беру» саласы бойынша тіл дамыту арқылы дара қатынасқа қабілетті мектеп жасына дейінгі тұлғаны тәрбиелеу болып табылады.
Құзіреттіліктер ретіндегі білім беру нәтижел ... Читать дальше »
|
Көлік түрлері мен түстері
Турганбаева Нурсауле
МКҚК «Айгөлек» балабақшасы
Қарақия ауданы
Құрық селосы
Мектепалды дайындық тобында қоршаған ортамен таныстыру оқу іс - әрекеті
Білім беру саласы:Таным,қатынас,әлеуметтік орта. Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Қоршаған ортамен танысу. Тақырыбы: Көлік түрлері. Мақсаты: Білімділік : Көліктерді ажырата білуге,не үшін керек екендігі туралы түсінік беру. Көлік туралы жұмбақтарды шешу арқылы балаларға көлік түрлерінің ерекшіліктерін тереңірек түсіндіру.Өзін-өзі қоршаған ортада мәдениетті ұстауға,әдепті,әдемі болуға үйрету.
Дамытушылық:Балалардың сө ... Читать дальше »
|
Көлік түрлері
Уақыты:
Тәрбиеші: Опиева Жұмагүл Сүлейменқызы.
Білім беру саласы: «Таным».
Білім бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру.
Тақырыбы: Көлік түрлері.
а) Өздеріне таныс көлік түрлерін салыстырып , ажыратып айтып беруге үйрету.
ә) Әртүрлі көлік құралдарының түрлі мамандық иелері туралы білімін кеңейту.
Мақсаты:
б) Олардың еңбегін бағалауға ,құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Алдын ала жүргізілетін жұмыстар: көлік түрлерін бақылау, жолда жүру ережесіне байланысты әңгіме немесе дидактикалық ойын ұйымдастыру. Әдістер-тәсілдері: Сөздік, сұрақ-жауап, түсіндіру,сөздік,ойын,практикалық Қажетті құралдар мен қажетті көрнекі құралдар:жұмыс дәптері, түрлі –түсті карандаштар, қағаздан жасалған кеме , су құйылған көлемді ыдыс, пенопласт.
Сөздік жұмыс: көлік. ... Читать дальше »
|
Көктем келді міне
Тақырыбы: Көктем келді.
Білім беру саласы: Әлеуметтік орта
Ұйымдастырылған оқу іс әрекеті: Тіл дамыту
Мақсаты:
Білімділігі: Балалардың көктем мезгілі туралы білімдерін тереңдету.
Дамытушылығы: Балалардың тілдерін, есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Табиғаттың ерекше бір көрінісін сипаттай отырып, сүйіспеншілікке, мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: Суреттер, слайд, жасанды гүлдер, құстар
Іс-әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Баланың іс-әрекеті
Балаларды тапсырманы орындауға қызықтыру
(талпындыру) -Балалар бәріміз ортаға шығып «Шаттық шеңберін» құрайық. Бір-бірімізге күлімсіреп,алақандарымыздың жылуы арқылы бір-бірімізбен амандасайық.Қанекей балалар саусақтар арқылы бір-бірімізге жақсы көңіл-күйімізді таратайықшы!
- Біздің шеңбер неге ұқсайды екен?
- Балалар сендердің бүгінгі көңілдерің күннің көзіндей жарқырайды.
Бір-біріне алақандарын жақындатады.
-Күннің шуағына.
Балаларды ізденушілікке ұйымдастыру
Сондықтан күн шуақта ... Читать дальше »
|
Көктем келді
Батыс Қазақстан облысы
Зеленов ауданы
Дарьинск жалпы орта білім беретін қазақ мектебінің «Балапан» шағын орталығының тәрбиешісі Аталикова Орынша Шайхымовна
Білім беру саласы: «Таным»
Тақырыбы: «Көктем келді»
Бөлімі: «Экология»
Мақсаты:
• Балалардың табиғатта көктемде болатын өзгерістер туралы түсінігні кеңейту.Балаларға көктем мезгілінің ауа-райының,адамдардың киімдерінде,қарапайым табиғи өзгерістерді байқауға үйрету.Қоршаған әлемнің әдемілігі мен оған деген қамқорлық қарым-қатынасқа байланысты мейірімді сезімдірді,құмарлықты,әуезтілікті тәрбиелеу.Балаларға табиғат пен ауа-райын бақылау нәтижелерін тілдік сөйлеу арқылы жеткізуін уйрету.
Әдіс тәсілдер: Тәжірибе,саяхат,құрастыру,жапсыру.
Қостілділік компонент: Су - вода, құм - песок, мөлдір - прозрачный.
Әрекет кезеңдері
Тәрбиешінің әрекеті
&n ... Читать дальше »
|
Көктем ерекшеліктері
Білімділік саласы: «Қатынас»
Бөлімі: «Тіл дамыту»
Сабақтың тақырыбы: Көктем ерекшеліктері
Сабақтың мақсаты:
Балалардың көктем туралы ұғымдарын бекіту, білім біліктілігін ары қарай жетілдіру.
Дамытушылық: Жаңа иновациялық технологиядағы ойын арқылы есте сақтау , логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Табиғаттың әрбір тамшысына қуанып оны қорғай білуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Әңгімелесу, сұрақ-жауап, ойын , ізденіс тәсілдері, ынталандыру т.б.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Көрнекіліктер: Табиғат көрінісіне байланысты тірек сызба, сиқырлы гүл, үлестірмелі гүлдер, күннің суреті, ағаштың суреті, түрлі-түсті қатты қағаз, желім, қайшы, сүрткіш т.б.
Сабақтың барысы:
Балалар сабақты бастамас бұрын,жарқыраған күнмен, жер анамен, қонақтармен амандасып алайық.
Амансың ба, Алтын күн!
Амансың ба, Жер ана!
Амансың ба, достарым!
Сендерді көріп қуандым.
Қуан, шаттан, алақай!
Күліп шықты күн бүгін
Қайырлы таң балалар!
Сәлеметсіздер ме қонақтар!
Тәрбиеші:-Балалар, бү ... Читать дальше »
|
Көрікті көктем
Білім беру саласы: Әлеуметтік орта
Оқу іс-әрекеті: Экология негіздері
Тақырыбы:Көрікті көктем
Сабақтың мақсаты: Балалардың көктем мезгілі туралы білімдерін кеңейту.
Сөздік жұмыстары арқылы сөздік қорларын байытумен бірге есте сақтау қабілеттерін дамыту,грамматикалық тұлғада жүйелі сөйлеуге айтуға,берілген сұраққа нақты жауап беруге үйрету. Құстарға,ағаштарға қамқор және еңбекқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,көрнекілік,ойын,әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі:Көркем суреттер,жабайы аңдардың суреттері,көктем мезгілінің суреті,үлестірмелі суреттер,бейне таспа.
Оқу іс-әрекетінің барысы:
1.Шаттық шеңберін ұйымдастыру:
Қуан,шаттан!Алақай!
Қуанатын келді күн.
Кайырлы таң! Қайырлы күн!
Күліп шықты бугін де күн!
Амансызба!Мұғалім.
Балалар дөңгелене тұрып,бір-біріне құстардың атына байланысты еркелетіп айтатын сөздерді айтады.
-Көгершінім.
-Балапаным.
-Қарғам.
-Қарлығашым.
-Тотым,т.б.
1.Жаңа сабақ.
Кіріспе бөлімі.
Балалар,бүгін бізге қонақ ке ... Читать дальше »
|
5-6 жастағы балаларға арналған ҚМТҚ оқу іс-әрекеті бойынша дидактикалық ойындар тізімі
1. «Үйдің есігін жабайық»
2. «Біреу-көп»
3. «Ұзын-қысқа»
4. «Жұбын тап»
5. «Өз үйіңді тап»
6. «Көлем. Кім бірінші?»
7. «Суреттің екінші бөлігін сал»
8. «Суреттің жалғасын тап»
9. «Үстінде, астында, алдында, артында, сол жақта, оң жақта»
10. «Барлығы қанша?»
11. «Кімге қанша?»
12. «Қай ойыншық тығулы тұр?»
13. «Апта күндері»
14. «Қуыршаққа қонаққа дайындалуға көмектес»
15. «Сандарды таны»
16. «Сана»
17. «Кім жылдам құрастырады?»
18. «Бұл не екенін ойлап тап» (геометриялық пішіндер)
19 ... Читать дальше »
|
Математика еліне саяхат
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Уақыты: 10.12.2015
Білім беру саласы: «Таным»
Білім беру көзі: «ҚМТҚ»
Тақырыбы: Математика еліне саяхат
Мақсаты: 1. Білімділік: 5 көлемінде сандық есептеу дағдысын дамыту, сандарды тура және кері санауға, , кеңістікті бағдарлау жоғары, төмен,оң, сол, алдыда, артта ұғымдарын дамыту. Геометриялық пішіндер туралы білімдерін кеңейту, оларды сәйкестендіру, беттестіру.Балалардың тілін дамыту жұмыстарын жалғастыру, білімге деген құштарлығын арттыру.
2. Дамытушылық: Балалардың білімін дамытушы ойындар арқылы әртүрлі тапсырмаларды орындай отырып, салыстыру, санау, топтау дағдыларын ойын арқылы дамытып, санамақ айту арқылы сөздік қорларын молайту, ой - өрісін дамыту.
3. Тәрбиелік: Балаларды тапқырлыққа, іздемпаздыққа тәрбиелеу. Табиғат пен адам арасындағы қарым - қатынас арқылы татулыққа, бірлікке, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:ЖиПТО алаңының суреті, АКТ құралдары
Қолданылатын педагогикалық технологиялар:Дамыта оқыту технологиясы, АКТ технологиясы, ЖиПТО технологиясы
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру, қайталау, сұрақ - жауап.
Үштілділік: бір-один-one, екі-два ... Читать дальше »
|
Кірпіге дос табайық
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Уақыты: 12.11.14ж
Тобы: І кіші топ
Тәрбиеші: Тлюупова Ұлдай Ерғалиқызы
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: «Сенсорика»
Тақырыбы: «Кірпіге дос табайық».
Мақсаты:Балаларға біріңғай заттарға сенсорикалық белгілеріне қарай ажырата, салыстыра білуді бекіту. Үлкен- кіші ұғымдарды білуге үйрету, геометриялық пішіндерді ажыратуды бекіту, ажыратуды әрі қарай дамыту, ойлау , есте сақтау қабілеттерін арттыру. Қол моторикасын дамыту.,
Алдын-ала жүргізілген жұмыс: Балаларға кірпінің суретін көрсету. Кірпі туралы өлең оқу.
Әдіс-тәсілдер: Түсіндіру,көрсету, сұрақ-жауап.
Қостілділік компонент:Ежик - кірпі.
Іс-әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушылық Шаттық шеңбер
1.Үлкенге де сіз ,
Кішіге де сіз.
Баршаңызды құрметтеп
Бас иеміз біз.
2. Балалар күн қалай жылуын шашып тұр?
3. Ол бізді қалай жақсы көреді? Сәбилер қуаны ... Читать дальше »
|
Қысқы киімдер
Бөлімі: Тіл дамыту
Тақырыбы: Қысқы киімдер
Мақсаты: Балаларға киім, киім түрлері, қысқы киімдер туралы түсінік беру.
Әр мезгілде киетін киімдерді атай білуге, сауалнамалар өткізу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.
Киімді ұқыпты, таза киюге тәрбиелеу.
Алдын – ала жұмыс: Санамақ жаттап келу.
Көрнекілігі: Жылдың әр мезгілдерінің киімдері, ұлттық киімдер, әліппе дәптері.
Іс-әрекет
кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс - әрекеті
Мотивациялық-қорғаушы Жылулық шеңбері. Қонақтармен амандасу.
Өткен тақырыпты қайталау.
- Өткен сабақтағы ертегі қалай аталады?
- Жыл басы қай жануар болды?
- Жыл аттарын рет – ретім ... Читать дальше »
|
Киімдер
Білім беру саласы: « Қатынас, Шығармашылық, Әлеуметтік»
Ұйымдастырылған оқу іс әрекеттің түрлері: тіл дамыту
Тақырыбы: Киімдер
Тобы: Ересек
Құзіреттілікке жеткізетін мақсат –міндеттер:
а)ақпараттық құзыреттілік Балалардың киімдер туралытүсініктерін кеңейту, күнделікті киетін киім мен ұлттық киімді ажырата білу білімдерін жинақтау.
ә)коммуникативтікқұзыреттілік Жыл мезгіліне байланысты киетін киімдерді салыстыра әңгімелету, «қандай?» деген сұраққа жауап бере білу іскерліктерін қалыптастыру.
б)проблема шешуқұзыреттілігі Тәрбиешінің сұрағын түсініп, оған дұрыс жауап беруге, ұлттық киімдерді тануға, сөздерге антоним сөздерді табуға, Дидактикалық ойын: «Қай мезгілде киеміз?» ойынын ойнауға, киімдер туралы жұмбақ шешуге қатыстыру.
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің түрі Кешенді
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінде қолданылатын педагогикалық технологиялар мен әдіс -тәсілдер АКТ, ойын; ой қозғау, түсіндіру, әңгімелесу,, жұмбақ жасыру; слайд көрсету; компьт ... Читать дальше »
|
Мүсіндеу оқу іс -әрекетінің жас ерекшелігі бойынша әдістері
1-сәбилер тобында: Алғашқы сабақта саз балшықпен мүсін жасау жұмыстарымен басталады.Мұнда тәрбиеші балаларды мүсіндеуге қолданатын құрал-жабдықтар мен және саз балшықтың қасиетімен таныстырады. Оның жұмсақтығы, қолмен жақсы иленетінін, оны бөліп алуға, қайтадан біріктіруге болатыны түсіндіріледі.Одан илеп әр түрлі заттар жасалатынын, тақтайшаның үстіне салып илеп жұмыс істеуге,бүтін саздың бір кесегін бөліп алып кішкентай заттың пішінін мүсіндеуге және оны өзгертуге, қарапайым заттарға ұқсастық табуға үйренеді.Тәрбие арнайы ойын әдісімен құра отырып тәрбиеші нақты заттың өзін немесе ойыншық, шағын көлемді мүсіндерді көрсетіп,сипаттап, сұрақ-жауап арқылы түсіндіреді. Балалардың назарын сол затқа аудара отырып , оның мүсінін жасау әдіс тәсілдерін түсіндіріп айта отырып көрсетеді де, балалардан бірлесіп жасауды өтінеді.Тәрбиешінің қолданатын әдіс-тәсілдері: кесек балшықты үзіп бөліктерге бөлу , үзіп алған кесекті алақан арасына салып ерсілі-қарсылы есу( тақтайша үстіне қойып есуді көрсету) . Есілген заттарға ат қою,мысалы:бағаналар, таяқшалар,карандаштар.т.б. Бұдан кейін саз балшықты авлақан арсына салып айналдыру тәсілдері үйретіледі. Домалақ піші ... Читать дальше »
|
Сиқырлы қорапша
Білім беру саласы: Таным.
Ашық оқу іс-әрекеті: Қоршаған ортамен таныстыру.
Тақырыбы: «Сиқырлы қорапша» дидактикалық ойын. (Қазақстанның
ұлттық ойыншықтары, орыс матрешкасы)
Мақсаты: Ойыншықтарды қарау және зерттеу,ажыратып олардың түсін,
пішінін, бөлшектерін және бөлімдерін атау, заттарды
топтастыра білуін жетілдіру. Қазақ және
орыс ұлттарының ұлттық
ойыншықтар мәдениетіне баулу.
Ойыншықтарға деген қамқорлық
қарым-қатынас дағдыларын тәрбиелеу, оларды сақтау
ережелерімен таныстыруды жалғастыру.
Әдіс-тәсілдері: Көрсету, түсіндіру, әңгімелесу, сергіту сәттерін жасату.
Көрнекілігі: Түрлі- ... Читать дальше »
|
«Жүректің жылуын сыйлыйншы анама»
Музыка залы әсем безендірілген
Жүргізуші: Қайырлы күн!Қымбатты аналар,ақ жаулықты әжелер,әріптестер!
Барлығыңызды көктемнің алғашқы мейрамы 8-наурыз Аналар
мерекесімен құттықтаймыз!Әрқашан дендеріңіз сау,көңілдеріңіз
жайдарлы бола берсін дейміз!
1бала:Қымбатты әжелер, аналар, апалар, қыздар!
Сіздерді 8наурыз мерекесімен құттықтаймыз.
Сіздерге зор деңсаулық, мол бақыт тілейміз.
Мерекелеріңіз құтты болсын!
2бала: Милые мамы, дорогие бабушки, уважаемые воспитатели!
От всей души поздравляем вас с весенним праздником 8марта.
Желаем вам здоровья, счастья и успехов во всем!
3бала: Dear Mummy, Dear Granny!
I want you to be happy!
On the eigh ... Читать дальше »
|
|